PRVI VZLET PLINSKIH BALONOV V SLOVENIJI
V okviru odprtega državnega prvenstva v letenju s toplozračnimi baloni, ki ga organiziramo med 27. in 30. avgustom 2020, prihajajo v Mursko Soboto, prvič v zgodovini Slovenije, tudi plinski baloni. Ti bodo vzleteli izpred paviljona Expano v Murski Soboti 28. avgusta predvidoma ob 20:00 uri zvečer.
Razlike med plinskimi in toplozračnimi baloni
Plinski baloni se od toplozračnih balonov razlikujejo že na prvi pogled. Oblika kupole plinskega balona je v primerjavi s toplozračnim bolj okrogla, oba sta opremljena s košaro, ki nosi pilota, potnike in opremo. Plinski baloni nimajo grelnika s katerim bi segrevali zrak, opremljeni pa so z vrečami peska ali vode, ki služijo kot balast.
Plinski baloni za razliko od toplozračnih, ki kot vzgonsko sredstvo uporabljajo topel zrak, vzletijo s pomočjo vodika ali helija. Zaradi tega plinski baloni lahko letijo po več ur ali celo več dni skupaj in s tem dosežejo bistveno večje razdalje v primerjavi s toplozračnimi, ki so lahko v zraku le uro ali dve.
Toplozračni baloni za nadzor višine uporabljajo topel zrak, ki ga segrejejo s pomočjo gorilnika. Spuščanje nadzorujejo s pomočjo ventila, ki v kupolo počasi spusti okoliški zrak, s čimer se zrak znotraj balona ohladi in balon se začne spuščati.
Plinski baloni nimajo grelnikov s katerim bi nadzirali višino. Kot vzgonsko sredstvo uporabljajo helij ali vodik, ki ga napolnijo samo enkrat – tik pred vzletom. Po vzletu imajo piloti nato dva načina nadzora višine leta. Če se želijo spustiti spustijo plin skozi ventil, ki je na vrhu kupole ali pa počakajo, da se plin znotraj kupole zvečer skrči zaradi nižjih zunanjih temperatur. Za dvig piloti odvržejo balast, ki je običajno voda ali pesek, ali pa počakajo na toplejše dnevne temperature, zaradi katerih se plin v kupoli segreje in s tem razširi.
Idealni pogoji za letenje toplozračnih balonov so običajno zgodaj zjutraj, ko je hladnejše temperature in šibki vetrovi zagotavljajo boljše pogoje za let. Piloti toplozračnih balonov imajo najraje vetrove, ki so pri tleh šibkejši od 10 do 15 km/h. Plinski baloni običajno vzletijo zvečer, ko se okoliški zrak ohladi. Idealni vetrovi za vzlet in pristanek pa morajo biti šibkejši od 20 km/h.